شنبه, ۰۸/مهر/۱۴۰۲ ۱۷:۰۹
بیست‌وهفتمین نشست درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی برگزار می‌شود؛

دوستی از منظر شمس تبریزی

شنبه , ۱۳۹۹/۰۵/۱۱ ۱۲:۳۶
کد خبر :‌ 620
دوستی از منظر شمس تبریزی

نشست «دوستی؛ اساس خلقت و پایه‌ زندگی از منظر شمس تبریزی» به صورت مجازی برگزار می‌شود.

بیست‌وهفتمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ شمس تبریزی روز چهارشنبه 15 مرداد، ساعت ۱۶ با سخنرانی احمد پاکتچی به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
علاقه‌مندان می‌توانند، این جلسه را در صفحه‌ اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter بصورت زنده مشاهده کنند.

مسئولین برگزاری این نشست در خصوص موضوع این نشست عنوان کرده‌اند: مسئله همبستگی اجتماعی از جمله مسائلی است که نه‌تنها در فضای علوم اجتماعی معاصر مطرح است، بلکه از سوی صاحب‌نظران در کشور ما با حساسیت بیشتری بدان نگریسته می‌شود. موضوع دوست بودن با یکدیگر در سطح زیست اجتماعی و دوست داشتن به مثابه مبنایی برای دست یافتن به همبستگی سازنده و پویا در جامعه، چند دهه‌ای است که در محافل علمی توجه صاحب‌نظران جهانی را به خود جلب کرده و نظریه‌هایی در این باره ارائه شده است.

بی‌تردید استفاده کردن از ظرفیت‌های تاریخی و میراث فرهنگی که یک جامعه از آن برخوردار است، می‌تواند راه‌های رسیدن به چنین همبستگی را هموارتر سازد و در بحث حاضر، در  همین راستا، آموزه شمس تبریزی به عنوان یکی از ذخایر فرهنگی انتخاب شده است. کوشش بر آن است تا محوریت دوستی به‌عنوان پایه زندگی اجتماعی و در عین حال اساس خلقت از دیدگاه شمس مورد بحث قرار گیرد و ابعاد مختلف مطرح‌شده از سوی او برای اثربخشی دوستی در تعالی بخشیدن به زندگی اجتماعی انسان به گفت‌وگو نهاده شود. ویژگی دیگر این بحث آن است که تا کنون کمتر به ابعاد اجتماعی تعالیم عرفانی پرداخته شده و بیشترین تمرکز بر نقش این تعالیم در سلوک فردی انسان بوده که لازم است افق دید پژوهش‌ها در این باره گسترش یابد.

لینک کوتاه :
آخرین نظرات
* نام شما :
*ایمیل شما :
وبلاگ/سایت :
امتیاز به این مطلب :
0
*دیدگاه شما :